Úton a digitális és intelligens városok felé: Digitális Magyarország Nyíregyháza Alprogram

A közigazgatás szakmai fóruma

Cikkek / Közigazgatási reform

Úton a digitális és intelligens városok felé: Digitális Magyarország Nyíregyháza Alprogram

XVII. évfolyam, 5. lapszám
Szerző(k):
Kópiás Bence dr.
elnökhelyettes

Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség

 

Digitális Magyarország

A Digitális Magyarország egy olyan átfogó kormányzati program, amely 2020-ig a teljes hazai digitális környezet fejlesztését célozza meg. A program egyik legfontosabb eleme, hogy 2018-ra minden háztartásba eljusson a szélessávú internet, 2020-ig pedig kiterjedtebbé és hatékonyabbá váljon az e-ügyintézés, így ezáltal, valamint a digitális írástudás elterjedésével javuljon az állampolgárok életminősége.

Ami a jogszabályi hátteret illeti, a „Digitális Nemzet Fejlesztési Program” megvalósításáról szóló 1631/2014. (XI. 6.) Korm. határozat jelölte ki azt a négy pillért (szupergyors internet, digitális közösség és gazdaságfejlesztés, e-közszolgáltatások, digitális kompetencia), amelyek kiegyensúlyozott fejlesztése biztosítja a program végcélját, a Digitális Magyarország megvalósítását.

Tehát egy több ágazatot érintő kormányzati programról van szó, melyben a konkrét feladatokat az egyes tárcák (NFM, BM, NGM, EMMI, KKM, Miniszterelnökség), illetve háttérintézményeik kapják.

Az Alprogram előzményének tekinthetjük a 2013-ban indított Digitális Közösség Programot, aminek legfőbb célja volt, hogy Miskolcon és a miskolci járáshoz tartozó településeken javuljon a digitális készségek általános színvonala úgy, hogy körülbelül 17 ezer laptopot juttat el azokhoz, akik saját erejükből nem képesek megszerezni azt. A miskolci fejlesztések fókuszában álltak továbbá – a sajnos nagyon elhúzódó – digitális írástudást fejlesztő képzések, optikaihálózat-fejlesztés és több helyi érdekeltségű alkalmazás-fejlesztés is. A program végrehajtása során számos hasznos tapasztalatra lehetett szert tenni, illetve a megfelelő tanulságokat is le lehetett vonni.

 

Miért éppen Nyíregyháza?

Nyíregyháza akkor került előtérbe, amikor a Magyar Telekom Zrt. vezérigazgatója 2014 novemberében bejelentette, hogy a cég saját költségén vállalja a település vezetékes internethálózat-fejlesztését, valamint felajánlotta saját digitális kompetenciafejlesztési programjának beindítását. Mivel a városban ilyen jelentős mértékű, határozott piaci szerepvállalás fogalmazódott meg az infrastruktúra terén, indokoltnak tűnt a kapcsolódó kormányzati program elindítása ott, ahol az említett fejlesztésekre ráépítve, azok hatásait erősítve lehet jelentős eredményeket elérni.

A 2014. év végén egy külön kormányhatározat jelölte ki a „település-központú kísérleti alprogram” feladatait, amelyek megvalósítása 2015-ben el is kezdődött. Hangsúlyozni kell, hogy a kormányzati Alprogram elemei többségében nem csupán a városra, hanem jóval nagyobb területre, a járási településekre is kiterjednek.

 

Az Alprogram tartalma

A Digitális Magyarország Nyíregyháza Alprogramjában a tervek szerint 2016 közepéig valósulnak meg hazai forrásból a fejlesztések, amelyeket több más, elsősorban európai uniós társfinanszírozással megvalósuló projekt egészít ki, különböző határidőkkel. Célszerű az Alprogram tartalmát a Digitális Magyarország pillérein keresztül megismerni.

 

I. Szupergyors internet

Mint korábban szó volt róla, a Magyar Telekom vállalása alapján 2016 elejére megvalósul a teljes újgenerációs szélessávú (legalább 30 Mbit/s) vezetékes internet lefedettség a városban. A járás további településeinek hálózatfejlesztésére az újonnan megnyíló európai uniós forrásokból, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében rendelkezésre álló pályázatok biztosítanak majd lehetőséget. A megvalósítást elsősorban a pályázaton nyertes telekommunikációs cégek végzik majd el több hullámban, határozottabb állami szerepvállalás csak olyan „fehér foltok” esetében várható, ahol még uniós támogatás mellett sem gazdaságos a piaci alapon történő hálózatfejlesztés.

Érdemes az infrastruktúra pillér kapcsán megemlíteni, hogy a Nyíregyházi Főiskola vállalta, hogy az intézmény területén teljes lefedettséget biztosító wifi internet kapcsolatot épít ki, a jelenlegi sávszélességét pedig megnöveli, biztosítva ezzel mindenki számára a campuson a vezeték nélküli hozzáférést.

 

II. Digitális Közösség és gazdaságfejlesztés pillér

Eszköztámogatás

A miskolci Digitális Közösség Program tapasztalatai rámutattak arra, hogy a digitális írástudás terjesztése, és életminőségük javítása érdekében kiemelt fontosságú, hogy a rászorulók a digitális eszközökhöz hozzá tudjanak férni. Éppen ezért, pályázat keretében, 2016 első felében megközelítőleg 5000 db laptop és 1000 db táblagép kerül kiosztásra Nyíregyháza és járása azon lakói között, akik valamely, a pályázati felhívásban meghatározott rászorultsági célcsoport kritériumai alapján jogosultak az eszközök térítésmentes használatára.

 

Intelligens városi szolgáltatások

Egyik legizgalmasabban hangzó eleme ez a Nyíregyháza Alprogramnak: napjainkban már nemcsak intelligens mosópor reklámmal, vagy intelligens autókkal találkozunk, hanem városaink is azzá válnak. Indokolt ezért a „smart city” fogalmat körülhatárolni. A szolgáltatások oldaláról megközelítve – a teljesség igénye nélkül – az intelligens város fogalmánál az alábbiakra gondoljunk:

  • Intelligens gazdaságfejlesztés (vállalkozásfejlesztés, tudásalapú munkahelyek, felhőalapú megoldások);
  • Intelligens mobilitás (intelligens közösségi közlekedés és közlekedés menedzsment, logisztikai megoldások);
  • Intelligens környezet (energiahatékonyság, környezetvédelem, szemléletformálás);
  • Intelligens lakosság (digitális kompetenciák, digitális iskola);
    – Intelligens életvitel (e-egészségügy, online kultúra, biztonsági megoldások, okos otthon, városkártya);
  • Intelligens kormányzás (digitális közigazgatás, virtuális ügyfélfogadás);
  • Intelligens infrastruktúra (szélessávú internet, adatközpontok).

A fenti rendkívül széles palettáról – Nyíregyháza Önkormányzatával egyeztetve – egy helyi igényeknek, illetve a rövid határidőknek megfelelő intelligens városi szolgáltatás-portfólió került összeállításra, melynek fő elemei az alábbiak:

Intelligens városi portál: a portál feladata, hogy biztosítsa – többek közt – fórumok létrehozásának, blogok és egyéb statikus tartalmak publikálásának lehetőségét, valamint felületén lakossági vélemény-nyilvánításra és szavazások lebonyolítására nyíljon lehetőség. A portál ezenfelül képes befogadni és megjeleníteni a projekt keretében szállított további modulokkal kapcsolatos funkciókat (lásd következő pontok).

Városkártya: kedvezményeket biztosít a kártya tulajdonosa számára szerződött partnerek termékeinek és szolgáltatásainak vásárlásakor és turistáknak is alkalmas arra, hogy egyes kártyaelfogadó helyeken előnyökben részesüljenek. A kártya kezdeti (pilot) funkciói támogatják még az iskolások esetében az iskolai beléptetést és étkeztetést, valamint egyes szórakozóhelyekre az ellenőrzött bejutást.

Kültéri információs pultok: híreket, eseményeket, közérdekű információkat jelenítenek meg a város több pontján. Ami különlegessé teszi az eddigi megoldásokhoz képest, hogy alkalmas interaktív közvélemény kutatásra, wifi elérést biztosíthat, megjelenítheti a városi tv anyagait. Mindezeken túl egyes elektromos eszközök és járművek töltése is megoldható a pult igénybevételével. A terminálok a mobiltelefonok (névtelen, azonosítatlan) információi alapján tudják követni, hogy a polgárok hogyan mozognak az eszközök között, illetve azok hatókörében. Ezek a pontos statisztikai információk hozzájárulhatnak a tömegközlekedés fejlesztéséhez, illetve a későbbi várostervezéshez is.

Kiterjesztett jelzőrendszeres házi segítségnyújtás: a segítségnyújtás alapja egy otthoni rendszer, mely a karóra és a bázisállomás segítségével az idős ember állapotát folyamatosan figyeli, és az óra által gyűjtött aktivitási adatok elemzésével az általános állapotra vonatkozóan automatikus jelzéseket küld, így jelzi például az esetleges ájult állapotot, vagy a nappali aktivitás hirtelen csökkenését. Ezek mellett az idős ellátott az óra segélyhívó nyomógombjának megnyomásával bármikor azonnali segélykérést küldhet az ellátást végzők felé. A készülék szén-monoxid érzékelővel is ellátott. A kísérleti fázis 30-40 nyugdíjas bevonásával indul, pozitív tapasztalatok esetén javasolt a kiterjesztése.

Városi kamerarendszer bővítése: a város nagy részén már kiépült városi kamerarendszer továbbfejlesztése keretében a meglévő rendszer bővítése, illetve a rendőrség és a közterület felügyelet közös ügyeleti központjának kialakítása történik meg. A fejlesztés része a már meglévő nyolc kamera esetében rendszámfelismerő alkalmazás fejlesztése, telepítése is.

 

Helyi kis- és közepes méretű vállalatok informatikai fejlesztése

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében 2015-ben és 2016-ban meghirdetésre kerülő pályázati programokon a nyíregyházi és környéki mikro-, kis- és középvállalkozások vissza nem térítendő és visszatérítendő támogatást kaphatnak informatikai fejlesztéseikhez, mint például integrált vállalatirányítási rendszerek, elektronikus dokumentumkezelő rendszerek bevezetése, felhőalapú üzleti megoldások, webáruházak kialakítása.

 

III. E-közszolgáltatások

A Digitális Magyarország program hangsúlyos elemét képezi az e-közszolgáltatások fejlesztése és kiterjesztése, ezért ezek szerepeltetése a kísérleti Alprogramban elengedhetetlennek tűnt.

 

Önkormányzati ASP központ kiterjesztése

Az önkormányzati ASP (alkalmazás-szolgáltató) központ lényege, hogy a felhasználók viszonylag egyszerűen érik el a távoli szervereken futó szoftvereket – ennek a megoldásnak fajlagos költségek, biztonság, ügyfélközpontúság szempontjából is számos előnye van. A sikeres közép-magyarországi indulást követően Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatának hivatalában valósul meg elsőként egy nagyvárosi kiterjesztés (adó- és iratkezelő rendszerek bevezetése, helyi infrastruktúra fejlesztéssel), hasznos tapasztalatokat biztosítva ezzel az országos program további lefolytatására.

 



Kormányablakok és elektronikus ügyintézés lehetővé tétele

Az Alprogram keretében Nyíregyházán két kormányablak átadása már megtörtént, további egy kormányablak kialakítása folyamatban van. Mindehhez kapcsolódóan negyven (új) gyakori ügytípus esetében 2016-tól már a kormányablakoknál is biztosítható lesz az elektronikus ügyintézés.

 

Önkormányzati mobil alkalmazások fejlesztése

A nagyon innovatív mobiltelefonos részprojekt keretében a nyíregyházi lakosok egyrészt e-közigazgatási alkalmazásokat vehetnek igénybe (település-üzemeltetés, civil és vállalati tájékoztatás), a város képviselői ügyfélszolgálati és lakossági felméréseket végezhetnek, továbbá e-egészségügyi alkalmazás és a helyi gazdaságfejlesztést támogató alkalmazás is elérhető lesz.

Informatikai fejlesztések a nyíregyházi egészségügyi fekvő- és járóbetegellátó intézményekben

2015 végéig valósulnak meg azok az országos egészségügyi informatikai programok, amelyek központi koordinációval az ellátórendszer intézményeinek informatikai eszközellátottságának növelését, illetve az ellátási folyamatok elektronizálását célozzák. A központi programok eredményeként a nyíregyházi szakellátó intézmények, illetve a Jósa András Oktatókórház is informatikai fejlesztésben részesülhetnek.

 

IV. Digitális készségek

Digitális készségek fejlesztésére irányuló felnőttképzési program megvalósítása

A korábban említett, rászorultsági alapon kiosztott digitális eszközök önmagukban nem feltétlenül jelentenek hathatós segítséget a digitálisan írástudatlanok számának csökkentéséhez. A felhasználók és az elzárkózók között a határt alapvetően a motiváció, a készség, valamint a hozzáférés hármasa jelenti. Így tehát a hozzáférés biztosításán felül a kapcsolódó képzés legalább olyan fontos. A program során egy európai uniós társfinanszírozással megvalósuló projekt (GINOP 6.1.2. Digitális szakadék csökkentése) keretében az eszközpályázaton nyertes személyek kötelező digitális készségfejlesztő felnőttképzésen vesznek részt, melynek célja a digitális kompetenciák elsajátítása segítségével a munkaerőpiacon való elhelyezkedés esélyének növelése.

 

Modellértékű nevelési program adaptálása a köznevelési intézményekben, eszközbővítés

A nyíregyházi járásban lehetővé válik egy modellértékű nevelési program adaptálása a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű tanulókat nevelő-oktató köznevelési intézményekben. A szaktárca a nevelési programok megvizsgálását követően a Komplex Instrukciós Programot (KIP)[1] tartotta megfelelő nevelési programnak, mivel a kiválasztás során kiemelkedő szempont volt, hogy a program alkalmas legyen a hátránykompenzációra, tehetséggondozásra, valamint, hogy az Alprogram keretén belül megvalósuló digitális eszköztámogatás során elnyert eszközök alkalmazása révén hozzájáruljon a digitális pedagógia elterjedéséhez. A KIP-program minden tantárgynál alkalmazható, így az idegen nyelvi képzésben is. A módszer tartalmaz egy digitális nyelvi modult is, ezzel támogatva a köznevelésben részt vevő tanulók nyelvi fejlesztését, képzését.

A modellértékű programhoz kapcsolódóan, a köznevelési fejlesztések keretében összesen tizenhárom nyíregyházi és járási, hátrányos helyzetű gyerekeket oktató általános iskola kap oktatási célra közel ezer darab laptopot.

Összegzés

Amennyiben az olvasónak a fenti felsorolásból csak egyes tervek hangzottak érthetően, míg mások kevésbé, nem kell aggódnia. Az sem feltétlen gond, ha a teljes kép nem állt össze – az Alprogram végrehajtásáért kormányzati intézményeknek, vagy akár a város képviselőinek sem mindig könnyű a szerteágazó tevékenységi kör értelmezése. Ezért az összehangolással és koordinációval – a bevezetőben említett kiegyensúlyozott fejlesztés érdekében – külön munkacsoport, és a Digitális Magyarország – Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség által működtetett – Programirodája foglalkozik.

Talán arról meggyőződhettünk, hogy nagyon innovatív, előremutató fejlesztések történnek Nyíregyházán a kormányzat és a város közreműködésével. A sikeres projektek, az elért eredmények a térségen túl más települések számára is megmutathatják a továbblépés irányait a városoknak a „digitálissá és intelligenssé” válás felé.

 


 

1 http://www.komplexinstrukcio.hu/

Kategória

Könyvajánló

Facebook Pagelike Widget

 

1037 Budapest, Montevideo utca 14.
Tel.: +36 1 340 2304
Fax: +36 1 349 7600
E-mail: info@orac.hu

Weboldal: orac.hu

Szakmai partnerek

Jegyzők Országos Szövetsége (JOSZ) – www.josz.eu

Közszolgálati Tisztviselők Szakmai Szervezeteinek Szövetsége – www.kozszov.org.hu