Rászorulóvá válnak az önkormányzatok
Kétharmadnál is nagyobb arányban negatívan érinti az önkormányzatokat a szociális törvény tavalyi módosítása, emiatt a gyakorlatban nem érvényesül az úgynevezett feladatfinanszírozás – mondta lapunknak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke. A napokban százhatvanhat önkormányzatnak félmilliárd forintot meghaladó rendkívüli szociális támogatást ítélt oda a Belügyminisztérium (BM), de az érdekszövetség szerint Magyarország 3200 településéből 2800-an vannak bajban.
– Jó eleme az önkormányzati törvénynek, hogy az állam fedezetet nyújt a kötelező feladatokra, csakhogy a településeket érintő más jogszabályváltozások felborították a rendszert. Az ellátások egy része átkerült a járási hivatalokhoz, de például a lakásfenntartási, illetve más kiadáscsökkentő szociális támogatások az önkormányzatoknál maradtak. Ha egy adott település nem „igazított" saját szociális rendeletén, azaz nem csökkentette a rászorulók között szétosztható pénzeket, maga is rászorulóvá vált – hangsúlyozta a TÖOSZ elnöke.
Már városok is szenvednek
Schmidt Jenő, aki egyben Tab fideszes polgármestere, hozzátette: új jelenség, hogy már nemcsak a kistelepülések szenvednek, hanem azok a városok is, ahol az adóbevételek nem biztosítják a kényszerűen a működésre költendő pluszforrásokat.
Mindezt alátámasztja a BM 517 milliós szociális támogatási listája, amelyen két megyei jogú város is szerepel: Szeged 110 milliós, míg Kaposvár 21 milliós támogatást kapott. Mohácsnak csaknem 25 millió, Tiszabőnek 21 millió, Füzesgyarmatnak 17 millió, Szerencsnek 16 millió, Komádinak 14 millió, Dabasnak és Dombóvárnak 12-12 millió, Balassagyarmatnak, Leveleknek és Dévaványának egyenként 11 millió forintos „segélyre" volt szüksége ahhoz, hogy maga is segíthessen a rászorulókon. A BM-nél szeptemberig még további önkormányzatok pályázhatnak.
Meg kellene változtatni a törvényt
Élesebben fogalmazott kérdésünkre Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke: „az egykori tanácsi, járási rendszer szintjére süllyesztették az önkormányzatokat". – Ahol van bevétel, fejlesztés helyett működésre kell költeni a helyi forrásokat, a többiek pedig kuncsoroghatnak – mondta Gémesi György, aki 25 éve Gödöllő polgármestere. Szerinte is törvénymódosításra van szükség.
Ugyancsak jogszabályváltozást sürget Tóth Zoltán, Bajót független polgármestere. A település két másik Komárom-Esztergom megyei községgel, Nagysáppal és Süttővel együtt június végén kapott rendkívüli önkormányzati költségvetési támogatást. Érdeklődésünkre kifejtette: 2008 óta pozitív mérleggel, 140-150 millió forintos költségvetéssel gazdálkodnak.
A törvényi szabályozások miatt közös polgármesteri hivatalt kellett létrehozniuk Nagysáppal. Egy személycsere miatt nem tudták időben leadni az államnak a kötelező adatszolgáltatást, ezért megbírságolták őket, és felfüggesztették az önkormányzat finanszírozását. – Egy időre leállították a telefonszolgáltatást, kikapcsolták az áramot a hivatalban. Most 3,8 millió forintot kaptunk, de ezzel együtt egy fejlesztésre nyert összeget is arra kell költenünk, hogy kifizethessük a béreket – emelte ki Tóth Zoltán, aki hozzátette: hiába kért méltányosságot az illetékesektől.
A Belügyminisztérium időközben kifizette az úgynevezett vis maior támogatás idei ötödik ütemében nyertes pályázatokat, több mint 543 millió forintból.
Forrás: mno.hu
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft