Közösségi modell 2004/3
Tevanné dr. Südi Annamária
Budaörs fejlődésének olyan szakaszába jutott, amikor az infrastruktúra fejlettsége és a helyi gazdaság adott szintje kedvező lehetőséget teremt a helyi társadalom kohéziója, az ún. társadalmi tőke, a közbizalom erősítéséhez, annak érdekében, hogy az életminőség, az esélyegyenlőség helyi feltételei tovább javuljanak. Budaörs és térsége fejlődésében az elkövetkező időszakában a jó közigazgatásnak és az azzal együttműködő, fejlett civil társadalomnak van meghatározó szerepe.
Egy átfogó egyén-, család- és közösségközpontú helyi közigazgatás-fejlesztési program aktualitása nem csupán a helyi gazdaság fejlődésének igényéből és lehetőségeiből, hanem átfogóbb szükségszerűségekből – a település gazdasági versenyképessége, EU csatlakozás – is fakad. A helyi társadalom, közigazgatás csak úgy képes ennek a kihívásnak megfelelni, ha fejlesztésének középpontjába, nyíltan és felelősen felvállalva az egyes embert, kisebb és nagyobb közösségeket helyezi, működését ebből a szempontból gondolja újra és fejleszti.
A “ Közösségi Önkormányzás projekt”
Az átfogó városi és kistérségi közigazgatási modellfejlesztés koncepcióját (továbbiakban: Koncepció) a Képviselő-testület 2003. szeptember 2-ai ülésén elfogadta. A Koncepciót Gáspár Mátyás dolgozta ki.
A koncepció szerint a modellfejlesztés partnerek széles körének helyi és országos összefogásán alapszik. A program – szándékaink szerint – messze túlmutat Budaörs város és kistérsége igényein, szükségletein. Az eredménnyel a magyar közigazgatás- és társadalom-szervezést kívánja új lehetőségekkel, megoldásokkal, tapasztalatokkal gazdagítani.
A jó önkormányzás lényege
Érvényesül a közfelelősség, a hétköznapok demokráciája, a település megfelelő életminőséget, esélyegyenlőséget, jó közszolgáltatásokat, ügyintézést biztosít, és kreatív módon használja ki adottságait. A koncepció a közösségi önkormányzás modelljét és célrendszerét átfogó módon úgy határozza meg, mint a közösségi részvétel, a szolgáltató közigazgatás, a vonzó város, kistérségi központ, EU színvonal, elektronikus önkormányzat, az intelligens település, a lehetőségek kreatív kihasználásának megvalósulása egy országosan példaértékű modellben.
A közösségi önkormányzás szervezeti és működési rendszere új közösségi szervezeteket tartalmaz, amelyek egyrészt a program társadalmi kontrollját, másrészt a modell működését biztosítják.
Az elfogadott Koncepció két önkormányzati ciklusra tervezett átalakulási folyamat stratégiai feladatait foglalja össze. 2003 – az előkészítés, tervezés, a megvalósítás feltételrendszerének megteremtésének éve. 2004 – a változás alapintézményeinek kidolgozása, alapfeltételeinek megteremtése. 2005 – az alapvető működési folyamatok beindítása, 2006 – az új működési rendszerek intézményesítése, az első “teljes üzemű” év az új modell szerint.
A modellkoncepció megvalósítása egyedileg jóváhagyott projektek formájában történik annak függvényében, ahogy a megfelelő források biztosíthatók. A Koncepcióban részletesen kidolgozott megvalósítási projektek és céljaik lényege a következő:
I. Közösségi részvétel és hálózat projekt – a helyi társadalom aktív részvétele és kontrollja
II. Esélyegyenlőség projekt – a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok bekapcsolódásának biztosítása
III. Kistérségi közigazgatási és partnerségi projekt – a kistérségi feladatokra való felkészülés az érintettekkel együttműködve
IV. Közigazgatási közönségszolgálat projekt – ügyfélközpontú önkormányzati, közigazgatási kiszolgálás
V. Működési hatékonyság és gazdaságosság projekt – korszerű, minőségi, fenntartható közszolgáltatások
VI. Informatikai korszerűség és kiszolgálás projekt – a korszerű e-önkormányzati megoldások ügyfélközpontú rendszerbe állítása
VII. Hivatali fejlődés és alkalmasság projekt – a hivatali kultúra átalakítása a szolgáltató közigazgatás követelményei szerint
VIII. Új hivatal projekt – az új szellem és követelmények érvényesítése a hivatali épület kialakítása során
IX. EU konformitás és partnerség projekt – az önkormányzat működésének felzárkóztatása az EU követelményekhez és a legfejlettebb menedzsment gyakorlathoz
X. Hasznosítás és finanszírozhatóság projekt – a program eredményeinek közkinccsé tétele és forrásainak biztosítása
A modellfejlesztési program ütemezésében az első három év – az alapvető szervezeti és működési elemek kialakulása – a meghatározó. A fenti projektekben megfogalmazott feladatok erre az időszakra vonatkoznak.
Budaörsi Telekuckó
Az első konkrét lépés az áprilisban megnyílt Budaörsi Telekuckó létrehozása, amely hármas szerepet tölt be a fenti célok megvalósításában:
1. Közvetlenül segít az embereknek bármilyen – nem csak önkormányzati – ügy elintézésében a legkorszerűbb informatikai és hálózati eszközök felhasználásával, információval, tanácsadással, közvetítéssel, s más módokon, készteti a hivatalokat az ügyfelek jobb kiszolgálására, s egyben segíti is ilyen törekvéseiket.
2. Közösségi műhelyként kiszolgálja, segíti a civil szervezeteket, hogy mind hatékonyabban tudjanak részt venni a közügyekben, ehhez megfelelő módon tudják bővíteni forrásaikat (projektek és pályázatok) és fejleszteni képességeiket (pl. képzések elérése).
3. Digitális esélyegyenlőség szervezőjeként – helyi szervezetekkel partnerségben –kiépít egy olyan városi-kistérségi közösségi hozzáférési hálózatot és szolgáltatási rendszert, amely azoknak is biztosítja az új eszközök használat és szolgáltatások igénybevételét, akik különféle hátrányok miatt ettől el vannak zárva.
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft