A kultúra magyar városa pályázat 2007/4
Dr. Győrpál Elemér ÖTM
A Megyei Jogú Városok Szövetsége kezdeményezésére első alkalommal 2005-ben hirdette meg a kulturális kormányzat a „Kultúra Magyar Városa” cím elnyerését lehetővé tevő pályázatot, mely keretében a megyei jogú városok és a városok önkormányzatai mérettethetik meg magukat a kultúra területén elért eredményeik alapján. A pályázat meghirdetéséhez már akkor csatlakozott a BM, elismerve a cím jelentőségét, és anyagilag is támogatva a címet elnyert önkormányzatokat.
A címet az oktatási és kulturális miniszter adományozza egy megyei jogú városi és két városi önkormányzat részére. A cím szimbolikus elismerése az adott város eddigi kulturális eredményeinek és a kultúra fejlesztésére vonatkozó jövõbeni célkitûzéseinek.
Az elmúlt két évben benyújtott pályamûvek igazolták, hogy a városi önkormányzatok egyre jelentõsebb figyelmet fordítanak a helyi kulturális élet fejlesztésére, a kultúra társadalomformáló szerepének erõsítésére. A települések kulturális eredményeinek bemutatása jól láttatta az ezen a téren is megnyilvánuló széles körû társadalmi összefogást, a kultúra legkülönbözõbb területein elért szemléletváltást, a kulturális tevékenység megújuló eszközrendszerét, és mindezek hatását a helyi társadalom életének fejlõdésére, a gazdasági környezet sikeres átalakítására, a helyi közösségek újraszervezõdésére.
A korábbi két pályázat alkalmával Kultúra Magyar Városa címet nyert önkormányzatok:
- 2005-ben Kecskemét megyei jogú város, Keszthely és Vasvár városok,
- 2006-ban Székesfehérvár megyei jogú város, Sárospatak város.
Ez évben az Oktatási és Kulturális Minisztérium, együttmûködve az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal, a Magyar Turizmus Zrt.-vel, a Megyei Jogú Városok Szövetségével, valamint a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségével, kiírta „A Kultúra Magyar Városa 2008” cím elnyerésére szóló pályázatot.
Három kategóriában lehet pályázni: megyei jogú városok, 10 000 lakos feletti, valamint 10 000 lakos alatti városok.
A mostani kiírás a korábbiaknál is nagyobb hangsúlyt helyez az önkormányzatok közötti együttmûködésnek a kulturális életben való megjelenésére, az önkormányzatok kistérségi, regionális kultúraszervezõ szerepének szélesítésére. Különös figyelmet kap a kultúra gazdasági életet élénkítõ (tõkevonzó), valamint foglalkoztatási szerepe, ezen belül is a kulturális turizmus területén elért eredmények, a turisztikai vonzerõt jelentõ kulturális rendezvények megismerése, az új lehetõségek feltárása.
A pályázat hangsúlyozni kívánja, hogy a kultúra mindenkié, és csak akkor hatásos, ha abban a társadalom valamennyi tagja részesül. Jelentõs érték, ha ez a részvétel aktív közremûködõként valósul meg. Ezért kiemelt bemutatkozási, értékelési szempont az esélyegyenlõség érvényesülése, a nemzetiségek, kisebbségek kulturális szerepének bemutatása, megkülönböztetett figyelemmel a roma lakosság kulturális programokhoz kapcsolódására, a fogyatékossággal élõk kulturális életének minél szélesebb lehetõségei megismertetése. Továbbra is fontos helye, sõt egyre fokozódó szerepe van a kulturális életben a különbözõ korosztályokkal – a gyermekekkel, fiatalokkal, de a társadalom mintegy egyharmadát kitevõ idõsekkel – való kulturális együttmûködésnek, a számukra vonzó programkínálatnak. Mint ahogy igény a napjainkban már egyre jelentõsebb társadalmi szolgáltató tevékenységet végzõ civil szervezetekkel a kulturális együttmûködés változatos formáinak feltárása, hasznos kezdeményezéseik megvalósulásának segítése.
A címmel oklevél, a cím használatára való feljogosítás, valamint a kiírók által felajánlott pénzjutalom jár.
A pályázatot a megyei jogú városi és városi önkormányzatok 2007. szeptember 30-áig nyújthatják be – kizárólag postai úton, tértivevénnyel – a Nemzeti Kulturális Alap Igazgatóságához (1388 Budapest, Pf. 82.). A pályázati ûrlap az OKM (www.okm.gov.hu/pályázatok), valamint az www.itthon.hu és a Megyei Jogú Városok Szövetsége honlapjáról (www.mjvsz.hu) letölthetõ.
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft
