AHOL NINCS OKMÁNYIRODA… 1999/1
Farkas Péterné BM Központi Hivatal Fejlesztésu Főosztály vezetője
Az okmányirodák 2000. január 1-jén kezdik meg működésüket. A jegyző népesség-nyilvántartási feladataiban bekövetkező változásokról kérdeztük meg Farkas Péternét, a BM Központi Hivatal Fejlesztési Főosztályának vezetőjét.
■ Hogyan változik a lakcím-be-jelentési eljárás?
– A lakcímmel kapcsolatos eseményeket továbbra is minden esetben a lakcím szerint illetékes jegyzőnél kell bejelenteni, de az új személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány (továbbiakban: lakcímigazolvány) előállítása a körzetközponti jegyző által üzemeltetett okmányirodában történik.
■ Milyen eseményekhez kapcsolódóan készül lakcímigazolvány?
– A lakcímbejelentési eseményeken kívül a nyilvántartás hatálya alá tartozó újszülött, a bevándorló és a menekült nyilvántartásba vételekor, utólagos összeírásnál, a személyi azonosító módosulásakor, valamint a lakcímet is tartalmazó személyazonosító igazolvány cseréjekor minden esetben az eljáráshoz kapcsolódóan készül. Az előzőekben felsoroltakon kívül készülhet a polgár kérelmére, amennyiben az igazolvány adattartalmát érintő személyi adatokban történt változás vagy javítás (pl. házasságkötést követően a feleség névváltozása), a településszervezési változás a polgár lakcímét érintette, vagy az igazolvány elveszett, megrongálódott, illetve azt ellopták. A lakcímigazolvány lép ezentúl az újszülöttek, a 14 éven aluliak és a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezettek részére kiadott hatósági igazolvány helyébe is.
■ Hogyan változik a bizonylatok feldolgozási rendje?
– Valamennyi bizonylat adatainak számítógépes feldolgozása a körzetközpontban történik 2000. január 1jétől, így azokat haladéktalanul továbbítani kell a körzetközponti jegyzőhöz.
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft
