Az igazolással történő szavazás debreceni tapasztalatai – 2010. április
Dr. Szekeres Antal Debrecen Megyei Jogú Város jegyzője
Debrecenben az igazolással szavazás lebonyolítására a 22. szavazókör került kijelölésre. Ezen szavazókör szavazóhelyiségének a Víztorony u. 3. cím alatti Brassay Sámuel Szakközépiskolában való elhelyezésének különös indoka volt, hogy ezen helyszínen a szavazás napján megoldható volt, hogy a választópolgárok ne az utcán, hanem az épületben, a folyosókon várakozhassanak szavazatuk leadásáig. Az épület folyosóin előzetesen székek kerültek elhelyezésre.
A szavazás napját megelőzően is számos intézkedést alkalmaztunk a kijelölt szavazókörben működő szavazatszámláló bizottság munkájának segítése és gyorsítása érdekében. Az igazolással szavazásra kijelölt szavazókör szavazatszámláló bizottsága mellett működő jegyzőkönyvvezető – figyelemmel az előre látható jelentős munkateherre és az ellátandó többletfeladatokra – széleskörű, többszöri, mind elméleti, mind gyakorlati ismeretekre kiterjedő oktatásban részesült. Részt vett a minden jegyzőkönyvvezető számára tartott oktatásokon. Az első oktatáson a választási eljárásról szóló törvény és egyéb kapcsolódó választási jogszabályok szabályainak ismertetésére, a második oktatáson pedig a választás napján való nyomtatvány kitöltésére vonatkozó ismeretek kerültek előadásra. A kijelölt szavazókör jegyzőkönyvvezetője számára ezen túl egy külön oktatást is szerveztünk, valamint az oktatásokon elhangzottakkal kapcsolatosan felmerült gyakorlati kérdéseinek megválaszolására külön lehetőséget biztosítottunk. A külön oktatáson a jegyzőkönyvvezető mellett a HVI egy további tagja is részt vett, figyelemmel arra, hogy a jegyzőkönyvezető esetleges helyettesítése szükség esetén megfelelően – a szükséges tudással rendelkező másik jegyzőkönyvvezető által – biztosítható legyen.
Azon esetre felkészülve, hogy a kijelölt szavazatszámláló bizottságnak munkája során számos esetben kell határozati formában döntenie (pl. visszautasítás esetén) nyomtatványminták kerültek előkészítésre a választási iroda által a választásnapi munka segítése és gyorsítása érdekében.
A szavazóhelyiségben – a többi szavazóhelyiséghez képest – több szavazófülke került felállításra és több urna került hitelesítésre a szavazás gyorsítása érdekében.
A szavazás napján a HVI munkatársai félóránként léptek telefonon kapcsolatba a jegyzőkönyvvezetővel – a jegyzőkönyvvezető által kezdeményezett hívásokon kívül – a kialakult helyzet (pl. várakozók száma, átlagos várakozási idő, kialakult hangulat) megismerése céljából, emellett a szavazókör HVI munkatársai által való személyes felkeresésére is sor került. Ezen intézkedéseink megtételét az indokolta, hogy szükség esetén a választási iroda a lehető legrövidebb időn belül megtehesse a kialakult helyzet megfelelő kezelése érdekében indokolt lépéseket.
A kapott értesítések szerint a szavazókörben a szavazás hangulata mindvégig nyugodt volt és a sorban álló választópolgárok elfogadták, természetesnek tekintették, hogy az idősek és a kisgyermekkel érkezők rövidebb várakozási idő után adhatták le szavazataikat.
A szavazás napján – a választásra vonatkozó jogszabályok megsértése nélkül – a szavazás lebonyolítását további három HVI tag segítette a helyszínen. Tájékoztatták, és külön sorba állították az igazolással szavazókat, közreműködtek az adategyeztetésben és az adatrögzítésben, azonban a szavazatszámláló bizottság hatáskörébe tartozó ügyben nem intézkedtek.
Tekintettel arra, hogy már a választásnapját megelőzően hozzám – mint a Helyi Választási Iroda vezetőjéhez – is számos mozgóurna kérelem érkezett be és várható volt, hogy a szavazás napján a szavazatszámláló bizottsághoz is sok ilyen kérelem fog beérkezni, a mozgóurnával választópolgárokat felkereső szavazatszámláló bizottsági tagok számára – gyors közlekedésük érdekében – a HVI folyamatosan gépkocsit biztosított. Ezt a mozgóurna választópolgárokhoz való lehető leggyorsabb eljuttatásának szükségessége és Debrecen megyei jogú város nagy kiterjedése indokolta.
Emellett a HVI munkatársai 19 óra előtt a jegyzőkönyvvezető figyelmét külön felhívták arra, hogy az épület ajtaját zárják be és a szavazóhelyiségben vagy annak előterében tartózkodó választópolgárok még szavazhatnak. A fentiekben jelzettek szerint a szavazóhelyiség kiválasztása során figyelembe vett indokok eredményeképpen az épületen kívül nem várakoztak választópolgárok 19 órakor.
Debrecen, 2010. április 16.
Dr. Szekeres Antal Debrecen Megyei Jogú Város jegyzője
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft
