Kiemelt beruházások engedélyezési rendszere 2008/5
Adminisztrátor
Az Európai Uniós támogatásból finanszírozott projektek gyorsabb, egyszerűbb és egységesebb eljárási rendben történő megvalósítása és a rendelkezésre álló források minél hatékonyabb felhasználása érdekében az Országgyűlés megalkotta a 2006. évi LIII. törvényt, mely a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szól.
A törvény az eljárásokban közreműködők – közigazgatási szervek, szakhatóságok, bíróság – részére rövidebb ügyintézési határidőt ír elő és egyben felhatalmazza a Kormányt a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyek körének meghatározására és az ezekben az ügyekben eljáró szervek kijelölésére.
A törvényi felhatalmazás alapján 2008. április hónapban az alábbi Kormányrendeletek jelentek meg, melyek Jász-Nagykun-Szolnok Megyére az alábbi kiemelt beruházásokat irányozzák elő:
• Vasútfejlesztés vonatkozásában a Budapest-Cegléd-Szolnok-Lökösháza vasútvonal fejlesztését, a Szajol-Szolnok-Záhony vasútvonal rekonstrukcióját, és a GSM-R rendszer kiépítését, mely az egész ország területére kiterjedő beruházás;
• Útépítés területén a beruházások között kiemelt helyen szerepel a 4-es számú főút Európai Uniós követelményeknek megfelelő kiépítése. Ennek részeként meghatározásra kerültek a kiépítendő útszakaszok: Abony-Fegyvernek gyorsforgalmi út; Fegyvernek-Kisújszállás gyorsforgalmi út; Kisújszállás-Püspökladány gyorsforgalmi út; Kisújszállás várost elkerülő útszakasz; Szapárfalu-Karcag útszakasz burkolaterősítése;
• Árvízvédelem: A kiemelt beruházások között szerepel a Vásárhelyi terv továbbfejlesztése (VTT) keretén belül a Nagykunsági árvízi tározó létesítése – érintett települések: Tiszabura, Tiszaroff, Abádszalók, Kunhelyes, Tiszagyenda külterülete – és a Tisza hullámtér projekt.
A kiemelt beruházások kapcsán a közigazgatási hivatalok engedélyező hatóságként és szakhatóságként is közreműködnek, valamint kormányhivatalként koordinációs feladatokat is ellátnak. I. fokú építéshatóságként járunk el a vasútépítésekhez kapcsolódó felszín feletti építmények pl. állomásépület, perontető, stb. engedélyezési eljárásában, útépítések kapcsán az útügyi építési és vízjogi engedély kiadásakor I. fokú építésügyi szakhatóságként működünk közre, valamennyi beruházási területen pedig a megvalósításukhoz szükséges területek megszerzéséhez intézzük a kisajátítási eljárásokat.
Az eddigi információk és felmérések szerint egy-egy beruházás – nyomvonalas létesítmények – több száz ingatlant is érinthet és ebből fakadóan az ügyfélszám is százas nagyságrendben mérhető.
Fenti beruházások közül eddig a Kisújszállást elkerülő útszakasz kisajátítási terv záradékolása történt meg az illetékes körzeti földhivatal által. 2008. évben várható továbbá a VTT keretében a Nagykunsági árvízi tározó, valamint a Szapárfalut elkerülő útszakasz kisajátítása.
A megfelelő felkészülés érdekében az Észak-alföldi Regionális Közigazgatási Hivatal a Kormányrendeletek megjelenését követően munkatervet állított össze, mely szerint felmérte a kiemelt beruházásokhoz kapcsolódó feladatokat, a szükséges technikai, személyi feltételek meglétét, azokat a lehetőségeket, melyekkel az engedélyezési eljárások gyorsíthatók.
2008. május 26-án egyeztető megbeszélést tartottunk a társszervekkel (megyei földhivatalok, Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségek, Nemzeti Közlekedési Hatóság ÉAR Igazgatósága, APEH ÉAR Igazgatósága stb.) és az engedélyezési eljárásokat előkészítő szervezetekkel (Vásárhelyi Konzorcium, NIF Zrt., stb.) a kiemelt beruházásokhoz kapcsolódó gyorsított engedélyezési eljárások és rövidített határidők teljesítése és betarthatósága érdekében. A konkrét ügyekben a Kirendeltség külön egyeztetésre hívja az érintetteket. Minden közreműködő szervnél biztosítani kell a soron kívüli ügyintézést. A kialakított jó munkakapcsolatnak köszönhetően a kisajátítási eljárások 3 hónap alatt lebonyolíthatók.
Ennek során – az eddigi gyakorlatnak megfelelően – továbbra is számítunk az önkormányzatok segítségére. Ezek különösen:
Soron kívül szükséges az ügygondnok kirendelése – települési jegyzői hatáskör – az ismeretlen, ismeretlen helyen tartózkodó személyek, valamint az elhalt személyek ismeretlen örökösei részére;
A kisajátítási tárgyalásokat nagy ügyfélszámú ügyekben általában a kisajátítással érintett településen tartja a Kirendeltség, melyhez a helyszín biztosításához kérünk segítséget;
Elsősorban a nagy ügyfélszámú ügyekben az eljárás megindítását, a tárgyalás megtartásának időpontját és helyszínét, a birtokbaadás időpontját hirdetményi úton közli a Kirendeltség, mely esetben az is szükséges, hogy a jegyző gondoskodjon a településen a helyben szokásos módon történő kihirdetésről.
A kiemelt beruházásokkal kapcsolatos hatósági eljárások figyelemmel kísérése érdekében az Önkormányzati Minisztérium 2008. június 13. napjától monitoring rendszert működtet, amelynek alapján az adatok egységes adatbázisba kerülnek.
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft