Az adatvédelmi szakma is elismerte a Birtokvédelmi kézikönyvet

A közigazgatás szakmai fóruma

Cikkek / Hírek, eredmények

Az adatvédelmi szakma is elismerte a Birtokvédelmi kézikönyvet

XXVI. évfolyam, 3. lapszám
Szerző(k):
Gaál János
birtokvédelmi ügyintéző


Kilenc hónapja jelent meg a Birtokvédelmi kézikönyv az ORAC Kiadó gondozásában, dr. Menyhárd Attila lektorálásával.

A kézikönyv népszerűsítése kapcsán az elmúlt hónapokban szerzőtársammal, Kajó Cecíliával együtt vagy egymástól függetlenül, több mint száz település jegyzői és birtokvédelmi ügyintézői közösségét szólítottuk meg szakmai nap, konferencia vagy épp online továbbképzés keretében.

A könyv iránt – a kiadó tájékoztatása szerint – szép számban érdeklődnek, mi pedig sok kedves szót kapunk a szakmabeliektől. A kollégák, akikkel évek óta kapcsolatban vagyunk, valóban napi szinten és valóban kézikönyvként használják a kiadványt. Kis túlzással: amely jellegzetes jogeset vagy ügytípus nincs benne a könyvben, az nem is létezik a jegyzői birtokvédelmi univerzumban. Számos köszönetet kaptunk a könyv végén található iratmintatár miatt is, különösképpen a jegyzői birtokvédelmi eljárás végrehajtási szakaszát illetően, amely mind az elrendelés, mind a foganatosítás során sok bizonytalanságot szül a szakmában, amelyet csak tetéz a végrehajtási jogorvoslatokat illetően tapasztalható, esetenként eltérő vármegyei kormányhivatali gyakorlat.

A birtokvédelmet gyakorló kollégák visszajelzései mellett külön öröm, és a kézikönyv értékének szakmán kívülről érkezett elismerése, hogy annak egyik fejezetét az adatvédelmi szakma is nagyra értékelte. A könyv magáncélú kamerarendszerekkel foglalkozó fejezete a Magyar Adatvédelmi Tudatosságért Társaság Egyesület 2024. évi szakmai pályázatán az „ezüst” fokozatot érte el (https://madat.hu/a-madat-eredmenythirdet-a-2024-evi-palyazataban/). A díjnyertes fejezet szerzőtársam adatbiztonsági és adatvédelmi szakjogászképzésen íródott szakdolgozatán alapul és fő gondolati szála az, hogy a jegyzői birtokvédelmi eljárás alkalmatlan a kamerás szomszédkonfliktusok megoldására. Amennyiben ugyanis működő rendszerről beszélünk, mely megfigyel, rögzít és esetleg továbbít is adatot, az kellő engedély hiányában jogszerűtlen adatkezelés, tehát a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságra (a továbbiakban: NAIH) tartozik. Amennyiben álkameráról beszélünk, úgy az egyik fél megfigyeltségérzetét kell összehasonlítani a másik fél biztonságérzetével, melyre járásbíróság szomszédjogi perben hivatott.

Ha magunkévá tesszük a NAIH álláspontját, amely szerint valós működéstől vagy a kamera „díszdoboz” jellegétől függetlenül, maga az „irányzék, irányultság”, amely a szomszéd ingatlant érinti, lehet birtokvédelmi eljárás tárgya(!), akkor is jelentős eljárási jogi akadályokba ütközik a kérelmező. Ennek oka, hogy a kérelmében nem tudja kellő pontossággal körülírni a birtoksértés tartalmát, illetve az eredeti állapotot, hiszen ránézésre még szakember is nehezen azonosít kamerával kapcsolatos műszaki tartalmakat. Erősen kérdéses továbbá, hogy „érzetre”, „irányultságra” lehet-e birtokvédelmet adni akkor, amikor a birtoklás sérelme alatt a dolog fölötti fizikai hatalomgyakorlást, a kontroll sérelmét vagy annak megakadályozását értjük. Sérti vagy akadályozza-e a fizikai kontrollt egy kamera irányzéka, vélt vagy valós fókusza?

Gratulálok szerzőtársamnak a könyvet is érintő elismeréshez!

Természetesen nincs megállás: Cecília aktuális, mesterséges intelligencia és technológiai jogi szakjogászképzésen készülő szakdolgozata (mely alapoz az ezüstérmes elődjére is) a digitális birtokháborítás témáját járja körül az okosotthonok világában. Hogy milyen témákat érinthet ez az új dolgozat? Birtokháborítás-e a távolról vezérelhető okosotthonból „egy gombnyomással” kizárt, nem fizető bérlő helyzete? Adható-e erre birtokvédelem? Mi a teendő akkor, ha már nemcsak a szomszéd kamerarendszere, hanem például a wifis/mozgásérzékelős kaputelefonja is rögzíti mozgásomat a bejárata előtt? A készülő szakdolgozat témavázlata májusban debütált a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézete Az ember és közösségei a legújabb technológiák között című konferenciáján (https://itki.uni-nke.hu/hirek/2024/05/02/az-ember-es-kozossegei-a-legujabb-technologiak-kozott-konferencia-program), a linkről az előadás prezentációja is letölthető.

A kézikönyv sikerére nagyon büszkék vagyunk és a jövőben is a birtokvédelmi szakmai közösség támogatásán, a jegyzői és a birtokvédelmi ügyekhez számos ponton kapcsolódó hatóságok jogalkalmazási gyakorlatának egységesítésén dolgozunk. Ennek érdekében több szakmai állásfoglalás beszerzése és további joggyakorlat-elemzés vár ránk a Magyar Birtokvédelmi Szövetség szakmai tanácsadóiként is. A szakmai egyeztetések eredményeiről rendszeresen be fogunk számolni az elkövetkező időszakban, további tanulmányok készülnek, és hosszabb távon az újabb kiadású kézikönyv is terveink között szerepel. Fentiek mellett a birtokvédelmi szakmai napok és konferenciák is lehetőséget kínálnak nekünk a közös gondolkodásokra és a mindig hasznos találkozásokra.

Kategória

Könyvajánló

Facebook Pagelike Widget

 

1037 Budapest, Montevideo utca 14.
Tel.: +36 1 340 2304
Fax: +36 1 349 7600
E-mail: info@orac.hu

Weboldal: orac.hu

Szakmai partnerek

Jegyzők Országos Szövetsége (JOSZ) – www.josz.eu

Közszolgálati Tisztviselők Szakmai Szervezeteinek Szövetsége – www.kozszov.org.hu