Győr város sporttámogatása 2004/5
dr. Kovács Lajos címzetes főjegyző
Városunk önkormányzata a város sportéletét egyrészt a költségvetésen keresztül, közvetlenül anyagilag, másrészt közvetve, különböző kedvezmények biztosításával támogatja, ösztönzi.
Az önkormányzat intézménye, a városi sportigazgatóság működtet olyan nagy városi létesítményeket, mint a Magvassy Mihály Sportcsarnok, a Vízisportcentrum, a Kajak-kenu Vízitelep és az Aduvárosi Sportcentrum, de ezeken túl még számos kisebb sportcélú létesítmény is irányítása alá tartozik.
Szakmai irányításunk
Sportszakmai feladataként irányítja a Győrött működő, az egyesületek munkáját segítő 20 sportági szakbizottságot, a város szabadidősportját, segíti a sportegyesületek köztük a két „önkormányzati” klub, a Győri Vízisport SE (kajak-kenu, triatlon, vízilabda-szinkronúszó) és a Győri ETO Kézilabda Club (férfi és női szakág) tevékenységét. A lehetőségekhez mérten segíti az egészségkárosultak sportját, amelynek szervezettsége, rendszeressége, valamint eredményessége országosan is példaértékű.
Városunk, illetve a sportigazgatóság hazai és nemzetközi viszonylatban is nagyszabású rendezvényeknek a házigazdája, szervezője, amelyek méltán örvendenek nagy népszerűségnek sportot szerető polgáraink körében. A szakszövetségek, bizottságok által szervezett és lebonyolított bajnokságok, versenyek mellett minden esztendőben megrendezésre kerülnek kiemelt rendezvények. Az elmúlt tíz évben 17 nagyszabású nemzetközi sportesemény házigazdái, szervezői voltunk, köztük négy világ- és öt Európa-bajnokságnak. Az intézmény alapvető és meghatározott feladatainak ellátásához széleskörű helyi és országos szintű kapcsolatrendszert alakított ki.
Költségvetési támogatások
Éves költségvetésünkben a sportcélra fordítható előirányzat (közvetlen sporttámogatás, pályázatok, létesítmény-beruházás, fenntartás, felújítás) meghaladja teljes költségvetésünk egy százalékát. A sporttámogatás önálló fejezetként jelenik meg, amely, mint fő összeg és támogatási célok szerint kerül megbontásra, a Sport és Ifjúsági Bizottság javaslata, illetve a közgyűlés döntése szerint. A támogatási célok között a szabadidősport, a sportági szakbizottságok, az egészségkárosultak sportjának, a nemzetközi sportrendezvények, a rangos győri sportesemények, a diáksport, az olimpiai műhelyek, a részönkormányzatok sportfeladatainak, a két városi sportegyesület és szakosztályok alap- és eredményességi támogatása szerepel. A 2004-es esztendőben például szabadidősportra 6 millió, sportági szakbizottságok támogatására 1,34 millió, nemzetközi rendezvények előkészítésére 1 millió, rangos győri sportesemények támogatására 800 ezer, diáksportra 5 millió, olimpiai műhelyekre 7 millió, szakosztályok eredményességi támogatására 23 millió városi sportegyesületek támogatására 62,5 millió forint az előirányzatunk, ami a központilag kezelt tartalék kerettel együtt, mint közvetlen sporttámogatás mintegy 113 millió forintot tesz ki.
A sportköltségvetésben elkülönített alap- és eredményességi támogatást pontosan meghatározott elvek és kritériumok (sportági besorolás, létszám, hazai és nemzetközi eredményesség, stb.) szerint osztjuk el. A sportigazgatóság ezek alapján évente értékeli az egyesületeket, szakosztályokat, s javaslatot tesz a Sport és Ifjúsági Bizottságnak (SIBI) a támogatások mértékére. A SIBI, miután megtárgyalta a javaslatot, a közgyűlés elé terjeszti az éves alap- és sporttámogatás felosztási javaslatot.
Ugyanilyen módszerrel kerülnek felosztásra azok a rendszeresen kiírásra kerülő sportcélú pályázati összegek, amelyekkel elsősorban az egyesületek működési igényeihez és eszközbeszerzési költségeinek előteremtéséhez igyekszünk segítséget nyújtani.
A diáksport fejlesztése
A városban kiemelt figyelmet fordítunk a diáksport támogatására, fejlesztésére. A Vízisportcentrumban térítésmentesen biztosítjuk az óvodai és iskolai csoportok szervezett úszásoktatását, illetve a gyógyúszás lehetőségét. Évek óta megrendezzük az óvodás olimpia versenysorozatot, az alapfokú sportversenyeket, biztosítjuk a diákolimpiai versenyek területi és országos döntőjébe jutó csapatok, sportolók felkészülését, részvételét a döntőkön. A testvérvárosi kapcsolatok részeként rendszeresen sor kerül diáksport-csoportok cseréjére, találkozójára. Győrött sportiskolai utánpótlás-nevelő rendszert működtetünk, amellyel egyrészt a klubok és az oktatási intézmények közötti kapcsolatot erősítjük, illetve az egyesületek kiválasztó és nevelő munkáját segítjük.
A város sportéletének közvetett támogatását jelenti létesítmény-beruházási, felújítási politikánk is, amelynek eredményeként az elmúlt években több mint kétmilliárd forint értékben épültek különböző sportlétesítmények, a meglévők pedig az elmúlt öt esztendőben 538 millió forint értékben kerültek felújításra. E létesítményeket a városi egyesületek, klubok térítésmentesen, illetve kedvezményesen vehetik igénybe.
További anyagi támogatást jelent az önkormányzat részéről az a lehetőség, mely szerint az iparűzési adót fizető cégek, adójuk meghatározott részét az általuk támogatott városi egyesület számára kérhetik visszaforgatni, ha ugyanannyi összeget készpénzben is rendelkezésre bocsátanak.
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft