Vas megye kultúrája 2008/2
Kutszegi István Közművelődési Csoportvezető Vas Megyei Önkormányzati Hivatal Művelődési és Sport Titkárság
Vas megye az ország nyugati kapuja, évszázadokon át a közvetítő és befogadó szerepet vállalta kelet és nyugat, észak és dél között. A megye közelmúltbéli történetében tetten érhetők azok az elemek, amelyek bizonyítják a térségi szellemi-kulturális összetartozást. Példája ennek a Mogersdorf Kultúrtörténeti Szimpózium, amely több mint harminc éve a régió történészeinek, levéltárosainak szoros együttgondolkodását jelenti.
Napjainkra a „Vas megye: a nyitott kapu” metafora vált meghatározóvá és lokális identitáskeresésünk kifejezőjévé. 1999-ben a megyei közgyűlés elfogadta a „Vas megye kulturális öröksége védelmének helyzete és fejlesztésének lehetőségei” című dokumentumot, amely egyben katalógusa a megye értékeinek, ugyan akkor kijelölte a továbblépés irányait.
Megyénk jelentős irodalmi hagyományokkal rendelkezik, hiszen az egyetemes és magyar irodalomtörténet kiemelkedő személyiségei éltek és alkottak itt. A Nádasdyak irodalompártolása, Festetics György nagyvonalú, Vas megyét is érintő mecénási tevékenysége, Dukai Takács Judit, Berzsenyi Dániel, Békássy Ferenc, Faludi Ferenc, Ottlik Géza, Weöres Sándor és a nemrég elhunyt Nagy Gáspár alkotó munkássága révén születtek jelentős és megőrzésre méltó irodalmi értékek. Az irodalmi kultusz kiemelkedő emlékhelyei: Egyházashetye, Zsennye, Csönge, Kőszeg, Duka, Ostffyasszonyfa, Sárvár, Celldömölk.
Az Életünk című folyóiratunk az irodalmi értékőrzés és értékteremtés, a tudományos publikációknak műhelye pedig a Vasi Szemle folyóirat.
A képzőművészet területén a Szombathelyi Képtár egyedülálló a nyugat-pannon régióban. Infrastruktúrája, kortárs képzőművészeti és textilgyűjteménye, kiállításai, nemzetközi együttműködése révén részese az országos és nemzetközi művészeti életnek. A Képtár a rendezője a Nemzetközi Textil-triennálénak kiegészülve a Zászló, Szalag és Minitextil szemlével.
A Képtár a megye képzőművészeti életére is kihat, melynek eredményeként Körmenden, Kőszegen, Sárváron, Répcelakon, Őriszentpéteren, Rumban művészeti közösségek, műhelyek szerveződtek. Kezdeményező erővé vált a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Vasi Csoportja is.
Budapesten, a megyei önkormányzatunk fenntartásában működik a Szántó Piroska Emléklakás, amely a Vasiak Budapesti Baráti Körének is találkozóhelye.
A megyei önkormányzat a Mecenatúra, valamint a Közösségtámogató Alapjaival segíti az alkotókat. 2002-ben a közgyűlés létrehozta a Vas Megye Művészetéért Közalapítványt ugyancsak mecénási küldetéssel.
A szombathelyi Savaria Szimfonikus Zenekar szívesen látott vendége a hazai és az európai hangversenytermeknek. A Capella Savaria, a Savaria Barokk, a Kőszegi Vonósok, a Haydn Vonósnégyes és sok más zenei együttes és mindenekelőtt a több mint 30 éves Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál bizonyítja, hogy Vas megye a zenei élet térképén is jelentős helyet foglal el.
Említést érdemel a sárvári Históriás Napok, a szombathelyi Magyar Énekmondók Országos Találkozója, vagy az ISMEAM: a Nemzetközi Elektroakusztikus Zenei Találkozó egyedisége. A Lamantine Jazz Fesztivál napjainkra európai rangú rendezvény lett.
Az elmúlt években milliárdos beruházásként új Megyei Levéltárat építettünk. Megújult és kibővült Berzsenyi Dániel Könyvtár. Felújított köntösben várja a zenekedvelőket a Bartók Terem.
A megyei múzeumi hálózat központija a Savaria Múzeum. A Járdányi Paulovics Romkert, az Isis Szentély, a Vasi Múzeumfalu és a Smidt Gyűjtemény értékes kincseivel a vasi kultúra tárgyi örökségének tárházai. Az épített örökségünk elemei a kőszegi Jurisics vár, a sárvári Nádasdy vár és a körmendi Batthyány-kastély.
A megyei közművelődési szakmai szolgáltatást a Szombathely várossal közös fenntartásban, az intézményi szervezetben működő Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ látja el. A Művelődési Központ részeként működik a velemi Népművészeti Műhely. Az MMIK épületben végzi tevékenységét Mesebolt Bábszínház. Vas megyeinek tudhatjuk a celldömölki Soltis Lajos Színházat, a Csokonai-díjas Ferrum Színházi Társulást és a körmendi KASZT Színtársulatot, a vasvári és ikervári színjátszókat. Kulturális értékeinket gazdagítja Savaria Történelmi Karnevál rendezvénysorozata.
Az Ungaresca Néptáncegyüttes híven őrizi a magyar néptánc hagyományt. Sárvár városa szolgál központjául az UNESCO Nemzetközi Népművészeti Szövetsége Magyarországi Szervezetének, és ezt a Sárvári Nemzetközi Folklórfesztivál programjai alapozták meg.
A megyében élő nemzetiségek, kisebbségek kultúrája révén már a rendszerváltozás előtt élénk volt a kulturális együttműködés a határon túl élőkkel. Burgenland, Stájerország, Szlovénia, később Karintia, Neckar-Odenwald, Hunyad megye is e kapcsolatokban partnerei Vas megyének. Az Alpok-Adria Munkaközösség által sok értékes tapasztalattal gazdagodtunk kulturális életünkben.
A Vas Megyei Önkormányzat széles spektrumú kulturális intézményeinek egy részét önállóan, másik részét közös fenntartásában működteti Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatával.
A Vas Megyei Önkormányzat a vasi identitás erősítése érdekében „Himnuszt” és régi-új címert alkotott, törekedik kulturális tudatot formálni, és hazát építeni az itt élő polgárainak. Kulturális munkánkban, az értékteremtésben és értékőrzésben továbbra is ezek vezetnek bennünket.
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft