Elérhető innovatív e-szolgáltatások
Adminisztrátor
A Geoview Systems Kft. ügyvezető igazgatóját, Farkas Ferencet kérdeztük arról, hogy a hazai információtechnológia és innováció képviselője hogyan készült fel a 2007–2013-ig terjedő időszak kihívásaira.
■ Milyen alapokról indul a Geoview Systems?
– Az 1991-ben kizárólag hazai tőkebefektetők által alapított informatikai vállalkozás a közigazgatási szféra elismert szakalkalmazás- szállítója. A közel félszáz főnyi csapattal (amelynek egyharmada a szegedi kirendeltséget erősíti) tevékenykedő cég unixos alapon kezdte meg első alkalmazásainak fejlesztését. Az ügyféligények előrehaladtával azonban mára már több fejlesztési platformon mozog otthonosan, ennek megfelelően termékeink már Microsoft- vagy éppen Oracle-környezetben is támogatottak.
■ Az állandó fejlesztéseket viszszaigazolta a piac?
– Igen, erre a legjobb bizonyíték, hogy az első Nemzeti Fejlesztési Tervhez (NFT I.) sikeresen tudtunk csatlakozni. A modern elektronikus közigazgatás megteremtésére kiírt GVOP 431 és GVOP 432 pályázatokon nyertes önkormányzatok közül 15 megyei jogú város, illetve kistérség ma már a Geoview Systems szakrendszereit használja vagy vezeti be.
■ Kiemelne egy példát?
– A sorból kiemelkedik a szombathelyi projekt, hiszen itt valósult meg elsőként az országban az önkormányzati tevékenységet átfogóan támogatni képes komplex informatikai rendszer. A megvalósítás értékét növelte, hogy rendszerhez csatlakozott a kistérség 28 települése is. Az első sikert több más hasonló nagyságú projekt követte, a Geoview Systems mind több helyszínen nyerte el az elektronikus önkormányzat kialakításának lehetőségét. Szakalkalmazásai beépültek Szekszárd, Veszprém, Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza, Eger, Győr, Érd megyei jogú városok, Szentgotthárd város és kistérsége, valamint a kistérségek közül a Homokháti, a Pécsváradi, a Mohácsi, a Komlói és a Bonyhádi kistérségek elektronikus közigazgatási rendszereibe.
■ Várható-e, hogy az innovatív szolgáltatásokhoz azok a települések is hozzáférhetnek majd, akik eddig nem tudtak a pályázati támogatásokhoz csatlakozni?
– A Geoview az NFT I. keretén belül elért eredmények továbbvitelében érdekelt. Ezért kínálati portfolióját úgy alakította át, hogy alkalmazásai ne csak a nagy, hanem a közepes és kisebb lélekszámú települések számára is megoldást jelenthessenek. Számukra szolgáltatói modellben kínálja szakalkalmazásait. A modell előnye, hogy az érintett települések nagy terhet jelentő beruházási ráfordítás nélkül képesek eleget tenni a Ket.-ben megfogalmazott kötelezettségeiknek.
■ Hogyan kapcsolódnak az UMFT-hez?
– Koncepciónk szervesen illeszkedik az NFT II. célkitűzéseihez is, amely a korábbi források többszörösét biztosítja az elért eredmények továbbviteléhez, illetőleg új fejlesztési irányokat jelöl ki. A stratégiai célok rendszere a decentralizációs folyamatok felerősítésén keresztül a regionális szerveződésnek, illetve a kistérségi együttműködéseknek ad elsőbbséget. A technológia oldaláról megközelítve: a standardizált, könnyen implementálható, szabványos és transzparens informatikai megoldások kerülnek támogatásra, amelyek egységes ügyeljárási folyamatot biztosítanak.
■ Összefoglalva mit kínál a Geoview a hozzá fordulóknak?
– A Geoview Systems EUkonform fejlesztéseivel felkészült a kihívásokra. Az informatika által nyújtott „demokratikus” lehetőségekre építve olyan rendszereket dolgoz ki, amelyek egységes technológiai keretet nyújtanak a decentralizált munkavégzésre és feladatmegosztásra bármely kistérségbe szerveződött település, városi önkormányzat vagy szervezet számára is.
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft
