Települési Értékvédelmi Támogatás 2010
Adminisztrátor
A pályázatokat 2010. június 30-ig kell postán beküldeni vagy személyesen benyújtani
Budapest Főváros Önkormányzata a Fővárosi Közgyűlés 54/1993. (1994.II.1.) sz., a főváros városképe és történelme szempontjából meghatározó épített környezet védelméről szóló rendeletének 14-17. §-ai értelmében a rendelet hatálya alá tartozó épületek, épületegyüttesek, azok szűkebb környezete, illetve tartozékaik felújítása, rekonstrukciója érdekében végzett munkák segítésére "települési értékvédelmi támogatás"-t hozott létre.
A támogatás célja olyan munkák elvégzésének a segítése, amelyek az épületnek olyan részeit, tartozékait, díszítéseit, általában olyan értékeit újítják fel, állítják vissza, amelyek a fővárosi védettség alá helyezést indokolttá tették.
A támogatás célja hangsúlyozottan az eredeti részek felújítása, restaurálása, visszaállítása.
Ilyenek többek között:
Online Lakásbiztosítás
a., Kívülről látható, arculat-, utcakép-, településkép-meghatározó részek, mint
– kerítés
– kapuzat
– előlépcső, előkertben lévő kertépítészeti elemek
– előtető
– homlokzat helyreállítása, színezése, falfirkák eltávolítása, falfirka – mentesítése
– külső nyílászárók
– tető
– terasz
– valamint ezek tartozékai, díszítései.
b., Belsőépítészeti, iparművészeti, képzőművészeti értékek, mint
– kapualj
– lépcsőház
– udvar
– belső közös terek
– valamint ezek díszítései és tartozékai.
c., Különösen indokolt esetben, helyiségen belüli építészeti, iparművészeti, képzőművészeti tartozékok, berendezések. A támogatás elnyerésében elsőbbséget élvez az az építtető, akit ilyen munka elvégzésére jogerős hatósági döntés kötelez.
A rendelet hatálya alá eső épületek tulajdonosai, használói pályázhatnak, mint építtetők.
A beküldött pályázatnak mellékletként tartalmaznia kell:
1. Általános feltételek:
– az érintett épület helyrajzi számát; az elvégezni kívánt munka leírását
– amennyiben civil szervezet pályázik, annak szervezeti formája, közhasznúsági minősítése,
bírósági nyilvántartási száma, adószáma, hatóköre, főbb tevékenységei, bankszámlaszáma
– az építési engedélyhez kötött munka esetén: az építési engedélyezési tervdokumentációt és a jogerős engedélyezési határozatot;
– a területi építészkamarák által vezetett tervezői névjegyzékben szereplő építészmérnök (tervező) által készített műszaki leírást, amennyiben nem engedélyköteles a tervezett tevékenység
– fénykép-dokumentációt az épület jelenlegi állapotáról;
– kamatmentes kölcsön pályázata esetén előzetes hozzájáruló nyilatkozatot arra vonatkozólag, hogy az elnyert kamatmentes kölcsönösszeg visszafizetésének biztosítására az érintett ingatlanra a kölcsön teljes összegének erejéig a kölcsönadó jelzálogjogot jegyeztessen be az ingatlan-nyilvántartásba, a kölcsön visszafizetésének időtartamára;
– az ingatlan tulajdoni lapjának 30 napnál nem régebbi hiteles másolatát;
– a szerződéskötésre vonatkozó meghatalmazást – amennyiben a képviseletet cég látja el, akkor
a megbízási szerződés és az aláírási címpéldány is szükséges;
– a megpályázott munka elkészülésének tervezett határidejét;
– a megvalósítást szolgáló részletezett, tételes költségvetést;
– a megpályázott pénzösszeg megjelölését és felhasználásának tervezett módját;
– előzetes kötelezettségvállalást arra, hogy a támogatás elnyerése esetén a kapott összeget a pályázati feltételek szerint használja fel.
– kötelezettségvállalást arra, hogy a támogatás elnyerése esetén a pályázat szerinti felújítást legkésőbb 2011.december 30-ig elvégzik
– a mellékelt pályázati űrlapot 2 példányban kitöltve
– a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény 14. §-a szerinti nyilatkozatokat ( a társasházak nem tartoznak az említett törvény hatálya alá, így a társasházak esetében ezen nyilatkozatok csatolása nem szükséges.) A nevezett törvény által előírt nyilatkozatok mintáit jelen pályázati kiírás 1-3. mellékletei tartalmazzák. A Települési Értékvédelmi Támogatás 2010. pályázat döntés- előkészítő és döntéshozó személyeinek névsora a pályázati kiírás 4. számú mellékletében található.
2. Társasházak és közös tulajdonú ingatlanok esetében az általános feltételeken túl, az alábbi mellékletek is szükségesek:
– lakóközösségi közgyűlési határozat arról, hogy a pályázaton elnyert támogatást, illetve kölcsönt igénybe kívánják venni;
– társasházaknál kamatmentes kölcsönre történő pályázat esetén annak pontos megjelölése, hogy az egyes tulajdonosok ingatlanát milyen összeg erejéig terhelje jelzálog;
– a szerződéskötésre vonatkozó, a tulajdonostársak képviseletére jogosító meghatalmazás – amennyiben a képviseletet cég látja el, akkor a megbízási szerződés és az aláírási címpéldány is szükséges;
– kamatmentes kölcsönre való pályázat esetén albetétenkénti tulajdoni lapok 30 napnál nem régebbi hiteles másolatát;
– kamatmentes kölcsön pályázata esetén, amennyiben bármely tulajdoni hányad jelzálogjoggal illetve elidegenítési és terhelési tilalommal terhelt, úgy a jogosult (a tulajdoni lapra bejegyeztető) nyilatkozata arról, hogy a Fővárosi Önkormányzat jelzálogjogának bejegyeztetéséhez hozzájárul;
A beérkezett pályázatokat a Közgyűlés Városfejlesztési és Városképvédelmi Bizottsága bírálja el, a Kulturális Bizottság egyetértésével. Az elbírálásra a főjegyző előterjesztés formájában javaslatot tesz.
A pályázat alapján vissza nem térítendő támogatás, illetve kamatmentes kölcsön nyerhető el. A kölcsön futamideje 2-5 év, az elnyert, visszatérítendő kölcsön összegétől függően. (A visszafizetésre a kölcsönadó 2011. október 1-ig fizetési moratóriumot enged.)
A kiíró Bizottságok határozzák meg, hogy az egyes pályázók a vissza nem térítendő támogatást, a kamatmentes kölcsönt vagy a két támogatási formát milyen arányban kapják. A Közgyűlés által e támogatásra jóváhagyott éves keret legalább 50%-át kamatmentes kölcsönként kell felhasználni.
A nyertes pályázókkal a főjegyző megállapodást ill. kölcsönszerződést köt. A megállapodásnak (kölcsönszerződésnek) tartalmaznia kell a megítélt pénzösszeg felhasználásának módját, határidejét, feltételeit, az ellenőrzés szabályait, törlesztési határidejét, feltételeit.
Kölcsönszerződés a nyertes pályázóval csak akkor köthető, ha a szerződést kötő fél képviseletében eljáró személy rendelkezik a szerződéskötésre jogosító, ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott meghatalmazással, továbbá – társasház esetén – a társasház-tulajdonosok ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott okiratban nyilatkoznak arról, hogy ingatlanukra milyen összeg erejéig jegyezhető be jelzálogjog.
A kamatmentes kölcsön összegének erejéig – a hatályos jogszabályok keretei között – az ingatlanra jelzálogot kell bejegyeztetni.
Az esedékes törlesztőrészlet teljesítési határidejének elmulasztása esetén a kölcsön hátralevő összegét és annak mindenkori jegybanki kamatait a pályázó egy összegben, haladéktalanul köteles a Fővárosi Önkormányzatnak visszafizetni.
A főjegyző a pályázat alapján elnyert pénzösszeg felhasználását a bíráló bizottságok, szükség esetén mások közreműködésével ellenőrzi.
A pályázatokat 2010. június 30-ig kell postán beküldeni vagy személyesen benyújtani a Fővárosi Önkormányzat Ügyfélszolgálati Irodájába (1052 Budapest, V. kerület, Bárczy István utca 1-3.sz. ), hétfőtől csütörtökig 8.00-16.30, pénteken 8.00-14.00 óráig.
A pályázatokat ZÁRT BORÍTÉKBAN kell benyújtani – akár postai úton küldik, akár személyesen adják be -, a borítékra kérjük ráírni:
"Települési Értékvédelmi Támogatás 2010."
A beküldött pályázatokat a kiírók 2010. szeptember 30-ig elbírálják. A döntésről ezt követően 20 munkanapon belül a pályázók értesítést kapnak. A döntés végleges, felülbírálatát kérni nem lehet.
A pályázó tudomásul veszi, hogy a beadott pályázati anyag eredeti példánya az elbírálást követően a kiírótól nem igényelhető vissza.
A határidőn túl érkező, valamint tartalmilag és formailag meg nem felelő pályázatok elbírálására nem kerül sor, azok érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerülnek.
Kategória
Könyvajánló
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata
Negyedik, hatályosított kiadás
(2023. őszi kiadás)
Ára: 12000 Ft